BALIKESİR İVRİNDİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa YÜCEL´in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa YÜCEL´in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan karar ile “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir. 

 

Engellilik, sadece engelli vatandaşlarımızı ve onların ailelerini yakından ilgilendiren bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu oluşturan tüm bireyleri ilgili kılan önemli bir konudur.

 

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ile hayat standartlarının yükseltilmesi yönünde yapılan çalışmalar, çağdaş toplum anlayışının birer parçasıdır. Engelli kardeşlerimizin eğitimden sağlığa, iş hayatından, kültür ve sanata, spor ve ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar birçok alanda çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

 

Engelli olmak asla bir kusur değildir. Unutulmamalı ki her insan bir gün engelli bir vatandaş olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, toplum olarak duyarlılıkla engelli vatandaşlarımıza gereken desteği sağlamalı ve onları yalnız bırakmamalıyız. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları ülkemiz adına büyük bir kazanımdır.  

 

Engelli vatandaşlarımızın yaşama sıkı sıkıya bağlanmaları, güçlüklere direnebilmeleri ve kimi sorunlarını kendi çabalarıyla aşabilmeleri için herkesi engelli vatandaşlarımıza destek olmaya ve yürütülen çalışmalara katkıda bulunmaya çağırıyor, bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum.

Atatürk Meydanı Hükümet Konağı Kat 4 İvrindi / BALIKESİR - 90 266 456 12 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.